فیلتر شنی

فیلتر شنیفیلتر-شنی

صافی شنی تحت فشار به منظور حذف گل و لای آب و ذرات معلق حل نشدنی در آب به كار برده می شود. در صافي شنی ، آب از بستر سنگ سيليس عبور كرده ، ذرات معلق و نا خالصي های حل نشدنی آن تا اندازه 50 ميكرون در خلل و فرج بستر شن می ماند . اين  فرايند در نهايت منجر به حذف كدورت آب می شود. در صافی كربنی، آب از بستر ذغال كربن اكتيو گرانولی عبور كرده و رنگ و بوی آن توسط ذغال كربن جذب شده و در نتيجه آب خروجی بدون هر گونه طعم، بو و رنگی خواهد بود. فيلترهاي كربنی معمولاً بعد از فيلترهاي شنی در فرآيند تصفيه آب قرار می ‌گيرند.

جنس بدنه فیلترهای شنی و كربني می تواند استیل، FRP و یا کربن استیل با پوشش رنگ اپوكسي باشد و سیلیس با دانه بندی‌هاي مختلف يا دانه‌هاي كربن فعال درون این مخازن ریخته می‌شود. این فیلترها هر چند وقت یکبار با توجه به میزان مواد جامد موجود در آب اشباع شده و نیاز به شستشوی معکوس دارند. فرايند شست و شوي معكوس مي تواند به صورت دستي ، نيمه اتوماتيك و يا اتوماتيك باشد.

انواع فیلترهای شنی تند فشاری (Rapid) :

 

 • فیلتر شنی تک بستره (Single Media Filter)
 • فیلتر شنی دو بستره (Dual Media Filter)
 • فیلتر شنی چند بستره (Multi Media Filter)CULLIGAN_FILTER_RENDER
  • فیلتر شنی تک بستره (Single Media Filter) :

  این نوع فیلترها تنها از یک بستر ماسه (سیلیس) با یک نوع دانه بندی تشکیل شده است. در این نوع فیلترها به دلیل یکسان بودن سایز (دانه بندی) ماسه ها ، ذرات معلق در بالاترین سطح ماسه به دام می افتند و باقی لایه های ماسه بلا استفاده می ماند ، که این یکی از معایب فیلترهای تک بستره به حساب می آید.

  • فیلتر شنی دو بستره (Dual Media Filter) :

  در این نوع فیلتر از دو بستر جهت حذف ذرات معلق استفاده می شود.معمولا بستر بالایی از جنس آنتراسیت و بستر پایینی از جنس ماسه (سیلیس) دانه ریز می باشد.

  • فیلتر شنی چند بستره (Multi Media Filter) :

  در این نوع فیلتر از سه یا بیش از سه بستر جهت حذف ذرات معلق استفاده می شود.در این فیلتر به ترتیب از بالا به پایین از بسترهای آنتراسیت ، ماسه و گارنت استفاده می شود.این نوع فیلتر بیشترین دقت حذف را در میان صافی های شنی دارا می باشد.

  water_filtration_media_thumb

  شستشوی فیلترهای شنی :

 • در این فیلترها به دلیل به دام افتادن ذرات معلق درون بسترها ، پس از مدتی راندمان آنها کاهش یافته و به اصطلاح اشباع می شوند . در این مواقع بوسیله شست و شوی معکوس (Back washh) فیلترهای شنی می توان آنها را به شرایط کاری اولیه بازگرداند.معمولا در این فیلترها ، پنچاه درصد از فضای کلی مخزن را برای عملیات Back Wash  خالی نگه می دارند ، زیرا در موقع شست و شوی معکوس ، بسترها از جای خود بلند شده و به اصطلاح Expand می شوند و به همین دلیل نیازمند فضای خالی می باشند تا به صورت کامل از هم گسسته شوند.برای شستشوی فیلتر شنی می توان از Backwash  آب اکسیژنه و یا دوز بالای ازن یا اسید استفاده نمود.
 • شستشوی-فیلتر-شنی